Jakie dziura ozonowa niesie za sobą skutki?
Pierwszy raz pojęcie dziury ozonowej pojawiło się w opinii publicznej w 1985 roku, kiedy to naukowcy pracujący w centrum badawczym Halley Bay na Antarktydzie opublikowali pierwszy artykuł dotyczący ubytków ozonu na biegunie. Od tamtej pory temat jest powszechnie obecny w społeczeństwie.
Co to jest dziura ozonowa?
To zjawisko, które powstaje w wyniku niszczenia cząsteczek ozonu w stratosferze Ziemii. Dziura ozonowa jest niebezpieczna dla ludzkości, ponieważ rozbija stabilność warstwy ozonowej, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ozon zanika przy starciu z chlorem, który uwalnia się w wyniku rozkładania się w atmosferze gazów z grupy freonów. Gazy te produkowane są głównie w przemyśle kosmetycznym i medycznym.
Jakie są skutki niszczenia warstwy ozonowej?
Jak już zostało wspomniane, warstwa ozonowa chroni naszą planetę przed przedostawaniem się na powierzchnię Ziemii szkodliwych promieni UV. Ich obecność jest bardzo szkodliwa dla organizmów żywych, ponieważ prowadzi do oparzeń i nowotworów skóry. Oprócz tego promieniowanie słoneczne wpływa na spadek odporności oraz powoduje choroby oczu, np. zaćmę. Jak już widzimy, dziura ozonowa jest poważnym niebezpieczeństwem dla człowieka, dlatego warto dbać, o to aby kupować produkty z pełną świadomością na temat składu produktów.
Co mogę robić, aby zapobiegać powstawaniu dziury ozonowej?
Poniższa lista przedstawia przykłady zachowań, które redukują emisję freonów do atmosfery:
- nabywanie tylko sprawdzonych kosmetyków i medykamentów, które w swoim składzie nie zawierają freonów,
- ograniczenie zakupu produktów w aerozolu (zawierających freony),
- oddawanie lodówek, klimatyzacji i innych urządzeń chłodniczych do specjalnych punktów zbioru,
- używanie naturalnych nawozów w rolnictwie czy ogrodnictwie,
- szerzenie wiedzy ekologicznej.